Stativ Giottos s kulovou hlavou
Doporučený vychytaný stativový set

stativové sety v akci

    

Najít seriózní třísekční aluminiový stativ ale zároveň za přijatelnou cenu je dnes věc nelehká, neb trh je přesycen tripody čtyř a dokonce pětisekčními. To potvrzuje i fakt, že tento třísekční stativ dokonce nenajdete v nabídce dovozce  pro ČR www.giottos.cz

Co lze namítnout proti vícesekčním stativům?
Čím více sekcí, tím má nejspodnější sekce (noha stativu) menší průměr, menší nosnost a menší stabilitu! Dlouhá doba potřebná k nastavení až 12 -ti prvků také nemusí být tím co potřebujeme. Zda je důležitější délka složeného stativu, nebo ostros obrazu je již na vás. Případně si také vyzkoušejte ve fotoprodejně tuhost 3 a vícesekčních stativů na vlastní oči, či spíše hmat.

Proč aluminium?

Protože karbon a podobné materiály z hlediska konstrukce stativu nemusí mít větší tuhost a pevnost než aluminium! Navíc mají na stejný průměr nohy menší nosnost!  Jako lehčí jsou také více náchylné k rozhýbání větrem. Konkrétně karbon výrazně rezonuje! Zkuste cvrnknout prstem do rozdělaného karbon stativu a pak do aluminiového.
Rozdíly v hmotnosti (karbonové jsou jen nohy jednotlivých sekcí, zbytek stativu je také kov) nejsou tak výrazné. Někdy stačí použít na dlouhou tůru kam neneseme notebook menší a lehčí fotobatoh bez zbytečné kapsy na počítač. Rozdíly v hmotnosti batohů mohou být 2-3kg!
Z tohoto pohledu se jeví ušetření hmotnosti 0,4kg u tohoto stativu s nosností 5kg díky karbonu (s až trojnásobnou cenou oproti aluminiu) jako užasný marketingový tah, který ale nemusíte sdílet.

* Karbonové stativy se vyplatí až u velkých nosností a průměrů. Výměna za karbon nosnost nezvýší!
 
Dalším podceňovaným aspektem je nosnost stativu a kulové hlavy. I když váš přístroj neváží i se setovým objektivem více než 1 kg, je zejména s delším sklem a ve větru vhodné stabilizovat stativ zavěšením fotobatohu se zbytkem fototechniky. V tomto případě zapomeňte na stativy s nosností 1,5 nebo 3kg, ale volte nosnost minimálně kilogramů 5.  Kulová hlava by měla mít ještě o něco více, aby udržela delší objektivy, které ale ještě nemají stativovou patku a tak mohou vytvářet částečně páku.
Nosnost stativů i hlav určuje především hmotnost a ohnisková délka objektivů.

Pro koho je tento stativový set určen?
Pro začínající až pokročilé fotografy používající setové zoomy a objektivy střední třídy. 
V kombinaci správného nastavení stativu s  vypnutým stabilizátorem obrazu a funkcí předsklopení zrcadla by měla sestava zaručit brilantně ostré snímky.
Pro objektivy nad 200 mm a f 2,8 je vhodné použít stativ i hlavu s vyšší nosností.
 
Naše sestava je složena z precizně zpracovaného stativu Giottos G - MT 9251 a kulové hlavy B 2S

Stativ:
Třísekční stativ se šroubovacími spoji
Průměr nejsilnější sekce (nohy) 24mm
Nosnost 5kg
Háček na středové noze k zavěšení batohu
Hmotnost stativu 1,55kg
Délka ve složeném stavu 61cm
Maximální výška 133cm
Dodává se s popruhem i s transportní brašnou (v ceně setu)

Kulová hlava se 2 ovládacími prvky s  pohodlným a přesným ovládáním
Nosností 8kg
Aretace panaromatického otáčení
Tření a zamykání v jednom ovládacím prvku
Hmotnost hlavy je 440gr. a průměr koule 3,3cm
 
Aktuální cena za komplet je 2790 Kč.









Pro profesionální objektivy 200 - 800 mm, je třeba používat při fotografování krajiny stativy i hlavy s větší nosností. Pro sportovní fotografii je určen monopod se zapnutou funkcí VR.